• Daniel Petryczkiewicz

Chiny. Inaczej. part 2

Aktualizacja: 8 sty 2018

To nie będzie zwykły wpis. Przejrzałem 300 zdjęć (po selekcji), które zrobiłem w Chinach iPhonem i wybrałem te pokazujące najbadziej popieprzone, nieoczywiste, dziwne, zaskakujące sytuacje które zaobserwowałem :) Subiektywnie i nieturystyczne.


Kategoria: STYL ŻYCIA

Chińczycy NIE rozstają się z telefonami nigdy i ani na chwilę. Nie ma znaczenia czynność którą wykonują. Czy robisz kupę w publicznej toalecie, czy konsumujesz w knajpie, czy jedziesz metrem, czy też na rowerze - jesteś ON-LINE.


Kategoria: POGODA

Śniegu nie było. Mimo że zimno i grudzień. No to z czegoś się te zaspy musiały zrobić co!? Liście które spadły z tamtejszych drzew były lekko suche ale wciąż zielone.


Kategoria: STYL ŻYCIA

To to musiało trzepnąć co?!?!


Kategoria: STYL ŻYCIA

Takie historie tylko "made in China". Naśnieżanie zewnętrznego patio hotelu NUO aby goście poczuli magię zbliżających się świat :) Przyznam szczerze że mnie zatkało kiedy pojawiłem się któregoś dnia na śniadaniu a tu nie tylko za oknami biało ale i okna bielą pokryte!


Kategoria: STYL ŻYCIA

Moje ulubione miejsce w Pekinie. Plac między Świątyniami - Dzwona i Bębnów. Zwyczajne, swojsko-lokalskie miejsce. Mimo, że w sąsiedztwie turystycznych atrakcji. Kiedy jesteś stranger to nawet na desce pojeździć dadzą - a jak się zdziwili że potrafię ;) Trzeba się na to nastawić nawet w Pekinie - jako nie-skośnoocy jesteśmy egzotyczni, wszyscy się dziwią że coś robimy albo czegoś nie robimy a w wielu miejsca - także w samym centrum Pekinu ludzie podchodzą i są ciekawi - chcą się przywitać, zrobić sobie razem zdjęcie. Czasem czułem się naprawdę jak celebryta ;))) Z drugiej strony - ja robiłem im zdjęcia bez skrępowania i pytania. Wiec czemu oni by nie mogli?


Kategoria: STYL ŻYCIA

Kiedyś mój Mistrz powiedział, żeby uważać co publikujemy fotograficznie bo to mówi o nas więcej niż sami chcielibyśmy pokazać... Hmmm wrzuciłem tutaj chyba 3 zdjęcia z toalet. Sam nie wiem co o sobie myśleć. Cóż - toalety w Pekinie są bardzo publiczne. Bo nie mają ich w domach - taka sytuacja ma miejsce szczególnie z Hutongach, tradycyjnych zabudowaniach zlokalizowanych w Centrum i na północy Pekinu. A swoją drogą - złota rada znad pisuaru (przeczytaj uważnie!!!) - do własnego domu - jak znalazł!


Kategoria: MATRIX

Kody QR są codziennością. Posługują się nimi wszędzie i na potęgę. I to działa. Musisz tylko być na WeChat. Ale o tym to chyba osobno.


Dlaczego kody QR nie przyjęły się w innych częściach Świata - łącznie z USA czy Europą - po wizycie w Chinach odpowiedź jest prosta - fragmentacja oprogramowania. Po prostu u nas (US, Europa) musisz mieć dedykowaną aplikację di skanowania kodów a tam WeChat, w którym i tak cały czas jesteś - ma taką funkcjonalność wbudowaną i zawsze pod ręką. Zauważyłem, że FB też ją wprowadził ale... spróbujcie ją szybko znaleźć ;)))


Kategoria: STYL ŻYCIA

Otyły Chińczyk. Bardzo rzadki widok. Kuchnię mają bardzo mięsną i tłustą. Ale otyłych ludzi widziałem bardzo mało. 


Kategoria: FOOD

Ryż w każdej postaci :) Tutaj - lody na ciepło. Ryż wymieszany z owocami głogu oraz misternie sklejony w formę loda ;) całkiem pycha!


Kategoria: STYL ŻYCIA

Jeszcze z życia ubikacji. Taka obserwacja - praktyczność ponad wszystko. Półeczki przy

pisuarach - czemu nie! Można na przykład torebkę sobie położyć. Albo telefon.


Kategoria: FOOD

Pisałem już, że kuchnia Chińska mięsem stoi? Chyba tak. Mnie najbardziej zasmakowała egzotyka. Mięso z osła. Chińczycy mają powiedzenie, że „najpotężniejszym zwierzęciem na niebie jest smok a na ziemi - osioł” - no cóż, na smoki nie polują a mięso z osiołka podane w opiekanej bułeczce z cienkiego ciasta - mniam! Zgodnie z filozofią, że zjadając swojego przeciwnika zyskujesz jego przymioty - jestem osłem ;)


Kategoria: STYL ŻYCIA

Samotny smok. Jest tutaj jednak pewna konsekwencja. Ilość figurek na dachach domów - szczególnie cesarskich zawsze była nieparzysta a ich ilość podkreślała rangę domostwa. No cóż… ale kreatywności trudno odmówić.


Kategoria: chyba KIBLE - zasłużyły na OSOBNĄ KATEGORIĘ!

Kurczę - wrzuciłem 3 ALBO 4 zdjęcia z kibli... Taką mam refleksję - zobacz jak mają w kiblach to poznasz społeczeństwo. I to się zgadza. Prywatność? A co to jest? A wiec widok gościa który robi kupę i trzyma w rękach telefon - jak widać nie taki niezwykły. Choć oczywiście się to zmienia. Czytałem w China Daily plany nie tylko ucywilizowania publicznych toalet ale wręcz podłączenia do kanalizacji sporych części starych dzielnic Pekinu. It is coming!

 

Kategoria: STYL ŻYCIA

Co jeszcze może się wydarzyć w tym zadziwiającym kraju? Nie wiem. Ale coś jest takiego w Azji - chociaż odwiedziłem tylko Pekin ale jakoś ten duch mi się udzielił i poddam się stereotypowi - więc, coś jest takiego, że ludzie którzy tam jadą są w jakiś inny sposób otwarci, towarzyscy, mają nielekkiego freaka… no bo jak inaczej to wytłumaczyć??? Siadasz w samolocie obok gwiazdy estrady z Polski, która zrobiła w Chinach mega karierę a ponadmiarowo rosły i doskonale ubrany gość (te spodnie, i torba LV,,,), który okazuje się koreposndentem Polskiego Radia w Azji, opiekuje się uratowanym z rzezi potężnym dogiem, z którym leci do Polski???!!! Nie dane było mi zasnąć w tym rejsie.

Sziwas na pokładzie się skończył i nie wszyscy pamiętają lądowanie ;)))) 

Przepraszamy też współpasażerów.

結束。或只是開始。96 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie